top of page

Sissejuhatus, taust ja eesmärgid

Soolisi erinevusi värvieelistustes, värvitajus ja värvileksikonis on uuritud aastakümneid. Erinevates riikides tehtud uuringud on andnud vastakaid tulemusi – on leitud, et meeste ja naiste värvieelistused kattuvad ja on ka leitud, et need ei kattu. Uuritud on ka meeste ja naiste värvisõnavara ja tulemused on näidanud, et erinevused on pigem väikesed.

 

Meie projekti eesmärk oli välja selgitada, kas ja kuidas on omavahel seotud sugu ja värvieelistused ning milliseid spontaanseid assotsiatsioone värvisõnad tekitavad. Tegime küsitluse, milles uurisime Eesti naiste ja meeste eelistusi värvide suhtes. Soovisime muuhulgas teada saada, kas peab paika stereotüüp, et meeste lemmikvärv on sinine ja naistel roosa.

 

Uurimisprobleemi lahendamiseks tegime küsitluse. Selle eesmärk oli koguda vastuseid vähemalt 100 naiselt ja 100 mehelt. Küsimustik koosnes 14 küsimusest – 12 küsimusest  värviassotsiatsioonide kohta ning küsimustest lemmikvärvi ja vähim meeldiva värvi kohta. Vastajatel paluti nimetada esimene sõna, mis seostub neil nt punase värviga. Küsitluse tulemusena saime vastused küsimustele, kas ja kui palju erinevad meeste ja naiste värvieelistused ning millega värvisõnu seostatakse. Tulemuste esitamiseks kasutasime kirjeldavat statistikat.

 

Meie rühmas on kokku kuus liiget ja rollijaotus on järgmine: Ann – rühmajuht, Diana – kirjanduse/allikate uurija, Mirjam S - küsimustikujuht, Mirjam F – toimetaja/korrektor, Arina – andmeanalüütik, Darja – blogijuht. 

 

Meie projekti tulemused võivad huvi pakkuda nii turundus-, reklaami- kui ka disainivaldkonnale. Teadmised värvieelistustest ja seostest, mida värvid tekitavad, on kasuks näiteks kodulehekülgede, reklaamide, turundusmaterjalide loomisel ja kujundamisel. Samuti võib antud teema huvi pakkuda erinevate erialade tudengitele (nt keeleteadus, graafiline disain ja tootedisain, moestilistika, sisearhitektuur). Ja loomulikult kõikidele teistele, kellele pakub huvi värvide maailm.

 

Tulemused jäävad kasutada kõigile rühmaliikmetele ja projekti juhendajatele. 

Valim

Valim moodustati mugavusvalimi meetodil. Kokku vastas küsitlusele 247 inimest, neist 145 olid naised ja 102 mehed. 114 vastajat oli Tallinnast. Lääne- ja Ida-Virumaalt vastas 46 inimest, Harjumaalt ja Kesk-Eestist 44, Lõuna-Eestist 35 ja välismaalt 5 inimest. Kolm inimest ei märkinud elukohta. 

207 vastaja emakeel oli eesti keel, 38 vene keel, kahel vastajal polnud emakeelt märgitud. Vanuseline jaotus oli järgmine: 15 vastajat olid alla 20aastased, 20–29aastaseid vastajaid oli 53, vanuses 30–39 eluaastat oli vastajaid 94, vanuserühmas 40–49 eluaastat oli vastajaid 53, üle 50aastaseid vastajaid oli 31. Üks vastaja ei märkinud oma vanust.

Tulemused

Vastustes arvestati ainult esimest sõna, kui oli pakutud nt taevas ja meri, läks arvesse ainult esimene. Fraaside puhul arvestati kõiki sõnu. 

 

Kõigepealt kategoriseerisime saadud vastused. Need on jagatud üheksasse erinevasse kategooriasse. Esimeses kategoorias on mõisted, mis on seotud tunnete ja kogemustega. Teises kategoorias on mõisted, mis on seotud inimese tehtud objektidega. Kolmandasse kategooriasse kuuluvad mõisted, mis väljendavad looduslikke elemente ja objekte. Neljas kategooria hõlmab mõisteid, mis on seotud maastiku ja ümbritseva keskkonnaga. Viiendasse kategooriasse kuuluvad abstraktsed mõisted. Kuuendas kategoorias on mõisted inimeste, inimgruppide ja väljamõeldud tegelaste kohta. Seitsmes kategooria on värvisõnadele. Kaheksandasse kategooriasse kuuluvad sõnad, mis väljendavad isiklikku arvamust ja on enesekesksed. Viimasesse kategooriasse kuuluvad mitmetähenduslikud sõnad. 

Pärast kategoriseerimist jagasime sõnad kolme klassi: ülemtasandi mõiste (värv), põhisõna (punane) ja alamtasandi mõiste (kirsipunane). 

 

Kõige populaarsemad kategooriad, kuhu vastused kuulusid, olid seotud looduslike elementide ja objektide ning ümbritseva keskkonnaga.

 

Kõige rohkem oli vastuse seas nimisõnu. Omadussõnu ja fraase oli vastuse seas vähem, tegusõnu ei olnud üldse. 

 

Rohelise värviga seostusid vastajatel enim sõnad, mis kuuluvad kategooriasse looduslikud elemendid ja objektid. Selliseid vastuseid anti 194 korral, nt mets, muru, rohi. 

Rohelisega seostati ka mõnevõrra erilisi vastuseid, nt Moskvitš, sibulamaitselised kartulikrõpsud, sedatsioon.  

 

Pruuni värviga seostusid enim sõnad (175), mis kuuluvad looduslike elementide ja objektide kategooriasse, nt karu, muld, puu. 

Eriliste vastustena võib välja tuua nt natsid, rutiin, traditsioonid, turvalisus.

 

Oranžiga seostusid vastajatele enim sõnad, mis kuuluvad looduslike elementide ja objektide kategooriasse. Selliseid vastuseid oli 153, nt apelsin, lill, mandariin.

Omapärased vastused olid nt elujõud, Eminem, kloun, KTM tsikkel, märkekriit, sport. 

 

Kollase värviga seostusid kõige rohkem sõnad (143), mis kuuluvad maastiku ja ümbruskonna kategooriasse, nt päike, kevad.

Erilisemate vastustena võib välja tuua nt DHL, hinnasilt, ohutusmärk, surm, tõukeratas.

 

Sinisega seostusid samuti enim sõnad, mis kuuluvad maastiku ja ümbruskonna kategooriasse. Selliseid vastuseid oli 142, nt meri, taevas, vesi.

Huvitavad seosed sinise värviga olid nt Belarus MTZ, Chelsea, jumal, mesitaru, näärivana.  

 

Beeži värviga seostusid kõige rohkem sõnad (133), mis on inimese loodud objektide/esemete kategoorias, nt auto, kott, mantel. 

Erilised seosed olid nt crème brûlée, hinnaline, Zaporožets ehk sapakas, uksetihend, väärtused. 

 

Lillaga seostusid enim sõnad (104), mis kuuluvad looduslike elementide ja objektide kategooriasse nt lill, sirel, vikerkaar.

Näiteid huvitavatest seostest: 7. tšakra, krokodill, maagia, pensionär, Pimps’s suit, Prantsusmaa, püha tuli, teletups. 

 

Punase värviga seostusid vastajatele enim sõnad (100), mis on looduslike elementide ja objektide kategoorias, nt veri, roos.

Erilisemad seosed: endine naine, haamer, hiirematt, tänav Tallinnas.  

 

Roosaga seostusid enim sõnad (86), mis kuuluvad inimese kategooriasse, nt beebi, tüdruk.

Näiteid põnevatest seostest: Jacky Kennedy roosa kostüüm, kvarts, südametšakra,  turvatunne. 

 

Valge värviga seostusid vastajatel enim sõnad (79), mis kuuluvad looduslike elementide ja objektide kategooriasse, nt lumi, pilv. 

Huvitavad seosed valgega: Linnar Priimägi, plastmassist pakend, Prantsusmaa.

 

Halliga seostusid enim sõnad (73), mis kuuluvad maastiku ja ümbruskonna kategooriasse, nt ilm, taevas, udu.

Erilisemad seosed: Chaplin, sisearhitekt, Star Wars, „Viiskümmend halli varjundit“
 

Musta värviga seostus enim vastuseid (56), mis käivad looduslike elementide ja objektide kategooriasse, nt maa, muld. 

Huvitavaid seoseid: Mihkel Raud, uuendus. 

 

Lemmikvärvi vastustes arvestati ainult esimest värvisõna, kui neid oli pakutud rohkem kui üks. Arvesse ei võetud kahte vastust, mis ei sisaldanud värvisõna.

Lemmikvärv:

  • sinine – 80 (sh helesinine 6, taevasinine 2, sügavsinine 1, tumesinine 3, türkiis 4, beebisinine 1)

  • must – 34

  • roheline – 40 (sh heleroheline 3, tumeroheline 2, salatiroheline 1, mereroheline 1)

  • punane – 22 (sh tumepunane 1, veinipunane 1)

  • roosa – 12 (sh vanaroosa 1, heleroosa 1, beežikas-roosa 1)

  • valge – 11

  • kollane – 10 (sh neoonkollane 1)

  • lilla – 9

  • oranž – 8 

  • hall –  7 (sh helehall 1 ja helesinakashall 1)

  • beež – 1

  • pakuti ka variante sini-valge (2), erksad värvid, kreemikas ja kuldne (kõiki 1).

  • Ei ole lemmikvärvi – 6

    Pruun polnud ühegi vastaja lemmikvärv.

 

Värv, mis meeldib kõige vähem:

  • Pruun – 44

  • Lilla – 25

  • Beež – 21

  • Oranž – 18

  • Roosa – 18

  • Kollane – 17

  • Ei olegi sellist – 7

  • Kõik värvid on ilusad – 2

 

Meie korraldatud küsitluse vastused seda stereotüüpi ei kinnita, mehed ja naised eelistavad sinist suhteliselt võrdselt. Roosa pole naiste lemmikvärv. Lemmikvärvi kategoorias domineeris nii meeste kui naiste seas sinine. 39,2% meestest ja 27,5% naistest nimetasid oma lemmikvärviks just selle. Kõige vähem meeldib vastajatele pruun värv. Selle tõid välja 24,8% naistest ja 12,7% meestest. 8,2% naistest nimetasid oma lemmikvärviks lilla, kuid meeste seas oli see protsent null.

bottom of page